Translate »
CzechEnglishFrenchGermanGreekItalianRussianSlovak
CzechEnglishFrenchGermanGreekItalianRussianSlovak

Atrakcje

 
 

Spływ Dunajcem
 

Spływ Dunajcem najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. To niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą – jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce – Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody
- od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.

Dobrym pomysłem jest pobyt co najmniej weekendowy ( koniecznie z wcześniejszą rezerwacją noclegu ), który pozwala w pełni nacieszyć się urokami spływu w Pieninach..

 

bani2             bani1

 
2a

 

Trzy Korony

Trzy Korony to najbardziej znany pieniński szczyt. Niesłusznie uważany za szczyt najwyższy. Warto więc wspomnieć, że najwyższy szczyt Pienin mieści się na południe od Jaworek w Małych Pieninach i nazywa się Wysoka. Pomimo, że nie najwyższe to Trzy Korony są symbolem tej grupy górskiej. Strome, wapienne skały, układające się w charakterystyczne zęby to obrazek, który spotkać można na każdej niemal pocztówce z tych okolic.Trzy Korony zdobywać można z różnych stron. Ze Sromowców Niżnych żółtym szlakiem obok schroniska wyjść na Przełęcz Szopka skąd szlak niebieski zaprowadzi nas do platformy widokowej pod szczytem. Równie łatwo, choć trochę dłużej wychodzi się na Przełęcz Szopka żółtym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem. Znacznie trudniejszy szlak wiedzie z okolic schroniska Orlica w Szczawnicy. Niebiesko znakowana trasa wspina się w pierwszej kolejności na Sokolicę, gdzie także znajduje się platforma widokowa. Następnie wiedzie on grzbietem z licznymi odsłoniętymi skałkami w okolice tak zwanego Zamku Pienińskiego by od północy osiągnąć szczyt.Wstęp na platformy widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy jest płatny.

 

Wody mineralne
Wody mineralne dzięki swoim warunkom geologicznym uzdrowisko posiada wyjątkowe wody mineralne.

 

16aDo najbardziej znanych zaliczyć można:

„Stefan” – zalecany w schorzeniach dróg oddechowych, nie zalecany przy nadkwasocie żołądka.

” Magdalena” – zalecana w schorzeniach dróg żółciowych i przy zaparciach

” Jan” – zalecany w schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka”

” Szymon” – zalecany przy niedokrwistości u rekonwalescentów

” Wanda” – polecana przy podagrze i przy alergiach

” Helena” – polecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy

 
3a

 

 

Sokolica
 
Sokolica położony w północno-wschodniej części Pienin Środkowych szczyt wznosi się na wysokość 747 m npm. Rosnąca na szczycie Sokolicy samotna sosna to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. Swą wielką sławę Sokolica zawdzięcza jednak fantastycznemu widokowi. Z dużej wysokości mamy okazję obserwować spływ Dunajcem, a przy dobrej pogodzie doskonale widać również Pieniny Środkowe, Małe Pieniny oraz Tatry.
Znajdująca się od strony południowej ponad stumetrowa przepaść nad samym Dunajcem robi wielkie wrażenie, dlatego też Sokolica to miejsce oblegane przez turystów. Kręty bieg Dunajca widziany z Sokolicy to widok, którego nie da się opisać, tam po prostu trzeba być i go zobaczyć.
 
4a

 

Plac Dietla
 
Zdrojową kończy słoneczny plac Józefa Dietla (500 m npm.). Zabudowa placu Dietla jest przykładem polskiej architektury uzdrowiskowej XIX-wiecznej z niewielkim wpływem sztuki zachodniej. U wejścia na plac Dietla znajduje się budynek „Stara Kancelaria”.Otaczające plac budynki – odrestaurowane z pełnym pietyzmem dla stylu – pochodzą z połowy XIX w. Zach. ścianę tworzą domy „Litwinka” i „Zdrojowa”. Ten drugi, zw. dawniej „Pałacem”, wzniósł Szalay jako komfortowy pensjonat. Od r. 1972 mieści się tu Muzeum Szczawnickie, obrazujące rozwój Szczawnicy i kulturę górali. Czynne jest w godz. 10-13 i 14-18, wstęp 5 zł. Obecny pl. Dietla powstał przez zasklepienie przez Szalaya Szczawnego Potoku.
Zwany był długo „rynkiem” – rano odbywały się tu targi, wieczorami -zabawy i rauty przy lampionach.
 
5a

 

 

Promenada
 
Promenada wizytówka Szczawnicy, to najdłuższa promenada spacerowa w Polsce, biegnąca przy rzece Grajcarek. Znajdą się tam ławeczki do odpoczynku, donice z kwiatami oraz drzewkami, tarasy widokowe oraz stylowe mostki łączące obydwa brzegi Grajcarka.Deptak przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszego oraz trasa rowerowa znajdująca się po drugiej stronie rzeki łącząca Szczawnicę ze Słowacją.
 

6a

 

Czerwony Klasztor

Miejscowość znana jest przede wszystkim z dawnego klasztoru kartuzów i kamedułów – Czerwonego Klasztoru. Znajdujący się na terenie klasztoru gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego pochodzi z lat 1360-1400, rozbudowywany w latach 1496-1506. Miejscowość Czerwony Klasztor powstała w 1948r. z połączenia wsi Niżne Szwaby i Śmierdzonka oraz osady Czerwony Klasztor wraz z najbliższą okolicą.
Miejscowość jest centrum turystycznym, przy zespole klasztornym znajduje się restauracja, bufety, sklepy
z pamiątkami.

 

 

7a

 

Zamek Niedzica

Zamek Niedzica pięknie położony nad Dunajcem okazały zamek w Niedzicy (również nazywany Dunajcem) stoi na stromej skale o wysokości 566 m npm.
Wygląd otoczenia zamku został znacznie zmieniony w latach 80-tych XX w., gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory. Ten węgierski niegdyś zamek oraz pobliska polska warownia w Czorsztynie bardziej efektownie górowały nad okolicą i przypominały typowe „orle gniazda”. Zamek zachował się praktycznie w całości.
Zwiedzanie zamku w Niedzicy – zwiedzanie w grupach z przewodnikiem, przewodnik ujęty jest w cenie biletu. Zamek otwarty dla zwiedzających:od 01.05 do 31.09 codziennie w godzinach 9:00 – 19:00 oraz od 01.10 do 30.04 w godzinach 9:00 – 16:00 (z wyjątkiem poniedziałków).Cennik – 9 zł / os. bilet zwykły, 7 zł / os. bilet ulgowy ulgowy, 2 zł/ os. bilet za zwiedzanie spichlerza czynnego tylko w okresie letnim wystawa „wozownia” w cenie biletu do zamku.
 

park-miniaturPark miniatur zabytków Podtatrza w Niedzicy
Park Miniatur Zabytków Podtatrza w Niedzicy jest miejscem wyjątkowym. W jednym miejscu możesz obejrzeć najpiękniejsze zabytki sakralne, zamki i wiele, wiele więcej. Wszystkie zostały przygotowane w skali 1:20, wszystkie możesz zobaczyć z bliska.

Nie chcemy być zwyczajnym muzeum, zależy nam na tym, aby dostarczać rozrywki najwyższych lotów, a w sprawie wysokości można odwiedzić również rozbudowany park linowy.
Dzieciom proponujemy dolną trasę parku linowego oraz stale rozbudowywany park rozrywki z wielkimi dmuchanymi zamkami-zjeżdżalniami. Zarówno park linowy, jak i zjeżdżalnie, są doskonale zabezpieczone – nikomu tutaj nie stanie się najmniejsza krzywda, ale zastrzyk adrenaliny i radości będzie i tak olbrzymi – tyle możemy zagwarantować zawsze.

Dla wszystkich, których oglądanie i zabawa przyprawią o burczenie w brzuchu, podwoje otwiera restauracja Zadyma, znana z doskonałego piwa i wyśmienitych potraw, które nasycą każdego. Dania inspirowane tradycją, ale z zupełnie nową oprawą same w sobie są już powodem, żeby odwiedzić Niedzicę. Czekamy na wszystkich – młodszych i starszych, domatorów i obieżyświatów, na wszystkich, którzy chcieliby coś zobaczyć, coś zrobić i przeżyć coś wspaniałego.

 
8a

 

Zamek Czorsztyn
 
Zamek Czorsztyn położony malowniczo na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Z platformy widokowej ruin przy bezchmurnej pogodzie można podziwiać przepiękną panoramę jeziora i Tatr. Zwiedzanie ruin Zamku Czorsztyńskiego indywidualne, bez przewodnika. Zamek jest otwarty dla zwiedzających:
od 01.05 do 30.09; w godzinach 9:00 – 18:00 oraz od 01.10 do 30.04; w godzinach 10:00 – 15:00.Cennik – 4 zł / os. bilet zwykły, 2 zł / os. bilet ulgowy (m.in. uczniowie szkół, emeryci i renciści, żołnierze, osoby niepełnosprawne), dzieci do lat 7 – wolne od opłat.Zamkiem opiekuje się Pieniński Park Narodowy. Rejsy statkiem „Biała Dama” od zamku Niedzica do ruin zamku w Czorsztynie. Ceny w jedną stronę: dorośli 4 zł, ulgowe 3 zł (od 3 do 16 lat).
 
a9

 

Wąwóz Homole
 
Wąwóz Homole w miejscowości Jaworki, u stóp Wysokiej znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych okolic Szczawnicy – Wąwóz Homole.
Jest to głęboki, liczący ponad 800 metrów długości wąwóz o stromych ścianach zbudowanych z różnokolorowego wapienia. Wąwóz robi ogromne wrażeni wysokością i stromizną potężnych skalnych ścian. Malowniczości dodaje mu płynący dnem potok Kamionka. Całość porośnięta jest lasem iglastym i mieszanym. Teren wąwozu objęty jest ochroną rezerwatową. Poruszać można się jedynie wytyczonym zielonym szlakiem pieszym. Aby ułatwić komunikację i zmniejszyć niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na śliskich kamieniach w wielu miejscach zamontowano metalowe schodki oraz mostki i przełazy.
Dochodząc do końca wąwozu można wrócić tą samą drogą lub skierować się pod Wysoką i kontynuować wędrówkę grzbietem Małych Pienin.
 
Rezerwat przyrody Biała Woda
Rezerwat przyrody w Szczawnicy -Jaworkach na terenie Pienin utworzony w 1963 r. To jeden z najładniejszych wąwozów Pienin, znakomicie nadający się do spacerów i doskonale przygotowany turystycznie; wygodna droga -zamknięta dla ruchu pojazdów, ławeczki, mostki, tablice informacyjne.
Jest to również trasa dla turystyki rowerowej.
 
 
10a

 

 

Muzyczna Owczarnia
 
Stowarzyszenie oraz klub muzyczny mieszczący się w Jaworkach. Po adaptacji i modernizacji Muzyczna Owczarnia rozpoczęła działalność jako szczególne miejsce pracy twórczej. Na miejscu czekają na Ciebie koncerty zespołów, o których słyszał każdy.Występowały tu takie sławy jak: Oddział Zamknięty, Dżem, Kasia Kowalska, TSA, Harlem, Jarosław Śmietana. Oprócz koncertów organizowane są warsztaty dla młodych muzyków, konsultacje, nagrania płytowe, plenery malarsko-rzeźbiarskie
 
11a

 

Trasy rowerowe w okolicach Szczawnicy
 
- Szczawnica – Przehyba – Szczawnica 30 km 4 godz.- Szczawnica – Bereśnik – Szczawnica 8 km 1 godz. 30 min.
- Parking nad Dunajcem – Czerwony Klasztor 25 km 2 godz. 30 min
- Parking Homole – Durbaszka – Jarmuta 10 km 1 godz. 40 min.
- Parking Homole – Biała Woda – Obidza 25 km 3 godz.Przejście graniczne – turystyczne Szczawnica -Leśnica (Słowacja) udostępnione turystom pieszym, rowerzystom /6 km ścieżka rowerowa od dolnej stacji KL (Palenica”do Leśnicy).
11 oznakowanych tras konnych, możliwość organizowania przejażdżek bryczkami,
 
Wypożyczalnie sprzętu sportowego
12a
 
Rowery:
- ul. Szalaya 5a,
- ul. Szalaya 54,
- ul. Szalaya 56,
- ul. Jaworki 18,
- ul. Pienińska 3a (parking w Pieninach),
- ul. Pienińska 6,
- ul. Pienińska 13,
- ul. Nad Grajcarkiem 51,
- ul. Groń 3,
- ul. Główna 24,
- ul. Główna 28,

- ul. Ogrodowa 18 a,

Kajaki:
-ul. Zyblikiewicza w Pieninach (przewóz międzybrzegowy „Kacze”),

Narty:
- ul. Szalaya 56,
- Palenica,
- ul. Jaworki – Bukowinki,
- ul. Jaworki 18

 

13a

 

Ważniejsze szlaki turystyczno – piesze

- do schroniska na Bereśniku 1 godz.- do schroniska „Na Durbaszce” 3 godz.
- wąwóz Homole 2 godz.
- na Palenicę 1 godz.
- do schroniska na Przehybie
- Sokolica
- Trzy Korony
- Wąwóz Szopczański – 5 godz.
- Czerwony Klasztor – 2 godz. 30 min

 
Wycieczki autokarowe-
 
Szczawnica-
Kraków
- Zakopane- Krynica- Dębno- Niedzica- Czorsztyn- Słowacja / Aquapark Tatralandia- Aquapark Poprad,- Aquapark Vrbow- Słowacki Raj
14aPonadto na terenie miasta organizowane są

- przejażdżki konne- wyjazdy w teren, rajdy- przejażdżki bryczkami, saniami- hipoterapia,

Organizator Sportów extremalnych firma:

www.bagmaextreme.pl

 

Wyciągi narciarskie

 
Kolej linowa – krzesełkowa na Palenicę o długości 783m., różnica wzniesień 260m.- stok Palenica I – sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m, homologowany przez władze FIS i PZN.- stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m – trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica I, homologowany przez władze FIS i PZN -stok Palenica I o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m – trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica.- stok Szafranówka – dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona,- Halfpipe – rynna śnieżna do snowboardu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na południowym stoku Palenicy
 
Arena Narciarska w Jaworkach – dwa wyciągi narciarskie, talerzykowe jeden o długości 520 m, różnica wzniesień 102m, drugi o długości 250 m, różnica wzniesień 40 m – dwie oświetlone trasy zjazdowe,
 
Wyciąg narciarski „Pod Durbaszką” w Jaworkach, orczykowy o długości 550 m. – różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami,

W naszym sąsiedztwie znajduje się ok 40 km tras dla narciarstwa biegowego. Część z nich biegnie wzdłuż przepięknego także zimową porą przełomu Dunjaca.

Przykładowe trasy biegowe:

1.. Szczawnica – Czerwony Klasztor – Leśnica (ok 12km – trasa łatwa)
2.. Czerwony Klasztor – Przełęcz Cerla – Przełęćż Targov – Leśnica – Czerwony Klasztor (ok 12km – trasa trudna)
3.. Schronisko Trzy Korony – Czerwony Klasztor – Majere (ok 3km – trasa łatwa)
4.. Czerwony Klasztor – Majere – Spiska Stara Wieś (ok 9km – trasa trudna)
Trasy biegowe znajdziecie także przy wyciągu Polana Sosny w Niedzicy oraz przy wyciągu Ski Bachledova w Jeziersku.

15a
 

 

Copyright © Hotel Rooms & Apartaments POLARIS

Pl. Dietla 12, 34-460 Szczawnica, tel. 665-075-185, tel. 18 262-16-79, rezerwacja@szczawnica-polaris.pl

Oprogramowanie: Verakom
Szczawnica